W dniu 19 listopada 2024 roku Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Białostockiej wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Była to okazja, by zwrócić uwagę na problem przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, który dotyka również dzieci.
Dzieciństwo bez przemocy
- 3
Konkurs "Poza okładką"
Nowa galeria Konkurs "Poza okładką" została dodana do albumu fotograficznego
Jesienne zdjęcie z książką
Nowa galeria Jesienne zdjęcie z książką została dodana do albumu fotograficznego
Bezpieczny przejazd
Dnia 13.11.2024r. w naszej szkole odbyła się prelekcja edukacyjna w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd" prowadzona przez pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe. Dzieci obejrzały film o bezpiecznych zachowaniach na przejeździe kolejowo-drogowym. Wykazały się znajomością znaków drogowych, które mogą spotkać w pobliżu przejazdu. Dowiedziały się, jak i kiedy korzystać z żółtej nalepki znajdującej się na rogatkach. Interesującym punktem spotkania była możliwość rozmowy z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei. Dzieci poszerzyły wiadomości na temat obowiązków służbowych funkcjonariusza SOK oraz poznały środki bezpośredniego przymusu stosowane podczas ich pracy. Dużą atrakcją był pokaz pracy psa - pomocnika funkcjonariusza.
Serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie!
Muzyczne warsztaty
Dnia 12.11.2024r. naszą szkołę odwiedzili artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej, by w ramach projektu „W ry(t)mach Tuwima: Tajemnica skrzyni prapradziadka” przybliżyć młodym odbiorcom twórczość Juliana Tuwima. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas drugich .
W świat poezji Juliana Tuwima, wprowadziło dzieci rodzeństwo: Zosia i Tomek, którzy na strychu swojego domu znajdują tajemniczą skrzynię prapradziadka, a w niej zagadki, łamigłówki i rebusy. Uczniowie, pod nadzorem tych dwojga, uczestniczyli we wspólnym odkrywaniu i eksplorowaniu zawartości kufra. Dzieci miały możliwość wysłuchania muzycznych wersji wierszy poety: „Lokomotywa”, „Abecadło” i „Okulary”, w których to były ukryte rozwiązania. Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem uczestniczyli w interaktywnych warsztatach, które pobudzały wyobraźnię, uczyły myślenia przyczynowo-skutkowego, a także dobrej zabawy przez naukę. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał ołówek z ziarenkiem mięty, by „poczuć miętę do poezji Juliana Tuwima”, a także specjalny folder z krzyżówką i informacjami o poecie. Za pomocą kodu QR będzie mógł przenieść się do muzycznej gry.
25
Uroczysty apel okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości
Dnia 8 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej uroczyście obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Gościem był Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Pan Artur Gajlewicz.
Apel dla klas 0-III przygotowała Pani Dorota Żabicka z uczniami klasy 2a oraz chórkiem szkolnym pod kierunkiem Pani Beaty Olechno. Publiczność wysłuchała wierszy oraz piosenek patriotycznych Uczniowie klas IV-VIII ubrani na galowo uczestniczyli w apelu przygotowanym przez klasę 7c wraz z wychowawczynią Panią Katarzyną Mojżyk. Przypomnieli nam wydarzenia sprzed lat, kiedy to Polska nie istniała na mapie Europy oraz długą drogę do odzyskania niepodległości. Wiersze, które nawiązywały do miłości i przywiązania do swojego kraju, jego tradycji i kultury, przeplatane były pięknymi pieśniami w wykonaniu członków szkolnego chórku pod kierunkiem Pani Ewy Hakało.
Na zakończenie uczestnicy ze szkolnego koła tanecznego Pani Natalii Fiedorczyk i Pani Ewy Hakało zaprezentowali się w przepięknym tańcu „Biało-czerwona”. Dekorację do apelu wykonała Pani Agata Orpik.
177
SZKOŁA DO HYMNU
W dniu apelu uświetniającego święto Odzyskania Niepodległości na początku akademii został uroczyście odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „SZKOŁA DO HYMNU”2024.
1
Konkurs plastyczny
We wrześniu i październiku w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Dary jesieni". Brali w nim udział uczniowie klas IV-VIII oraz uczestnicy koła plastycznego klas I-III. Prace dzieci zachwycają kolorami, pomysłowością i estetyką wykonania. Wszyscy uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem. Jesienną wystawę prac można obejrzeć na holu głównym szkoły.
1
Turniej piłki ręcznej
Turniej Piłki Ręcznej w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej
Drużyna chłopców z naszej szkoły najlepsza!
Dnia 29.10.2024r. w ZS im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej w ramach ogólnopolskiego programu, Gramy w Ręczną” odbył się turniej piłki ręcznej dzieci z województwa podlaskiego. Szkołę Podstawową w Dąbrowie Białostockiej reprezentowała drużyna chłopców prowadzona przez panią Elżbietę Adamowicz. Uczniowie rozegrali cztery mecze z uczniami ze szkół: SP nr1 Białystok, SP nr4 Zambrów, SP Bielsk Podlaski, ZSP Jabłoń Kościelna. Godnie reprezentowali naszą szkołę wygrywając wszystkie mecze.
Skład zespołu: Kosiłko Antoni, Czulewicz Dominik, Kotowski Mikołaj, Milewski Franciszek, Sawicki Filip, Kozioł Gabriel, Wolski Aleksander, Luty Radosław, Dziełak Mateusz, Juchniewicz Adrian, Krahel Nataniel, Roszkowski Jakub, Harasimowicz Hubert, Breczko Jakub, Sutuła Wojciech.
Zawody odbyły się w przyjaznej atmosferze. W opiece nad uczniami pomagała pani Urszula Kosiłko.
15.11.2024r. czeka nas kolejny turniej w SP nr 1 W Białymstoku. Trzymajmy kciuki za dobry występ naszych dzieci.
Dzień postaci z bajek
5 listopada świetliczaki obchodziły Światowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci obejrzały film animowany : "W głowie się nie mieści 2"wyświetlony w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Białostockiej. Podziękowania dla Pani Justyny Zarzeckiej za zorganizowanie wyjścia.
Spełniamy marzenia dzieci
30 października świetlicę szkolną odwiedził polski piłkarz ręczny, wychowanek naszej szkoły pan Szymon Sićko. Tyle emocji w naszej świetlicy nie było dawno. Już dzień przed dzieci przygotowywały plakaty na cześć pana Szymona, ważny był każdy szczegół na tych plakatach. Z tego co niektórzy mówili nocka była nieprzespana z emocji, ale warto było. Spotkanie miało charakter wywiadu, dzieci zadawały pytania, niektóre łatwe, niektóre trudne, ale pan Szymon wyszedł z nich obronną ręką jak przystało na piłkarza piłki ręcznej. Na zakończenie uczniowie ustawili się w długą kolejkę po autografy i zdjęcia. Tego dnia nie zapomnimy zapewne do końca naszych dni. Spotkanie z idolem to marzenie nie jednego świetliczaka, a my te marzenia staramy się spełniać.
A oto kilka przykładowych pytań:
1. Ile pan ma lat?
2. Kto był pana idolem w wieku szkolnym?
3. W jakim klubie grało się panu najlepiej?
4. Jakim samochodem pan jeździ. Ile ma koni mechanicznych?
5. Ile lat ma pana siostra?
6. Co trzeba robić by zostać najlepszym sportowcem?
7. Czy ma pan zwierzątka?
8. Gdzie pan mieszka?
9. Jak długo pan trenuje?
10 Ile trenuje pan w ciągu dnia?
27
Ruch to zdrowie
Ruch jest jedną z podstawowych i najważniejszych potrzeb dziecka. Dorośli powinni zapewnić dzieciom odpowiednie warunki i możliwości, aby mogło się ruszać, a dzięki temu odpowiednio rozwijać. Ruch i odpowiedni rozwój fizyczny dziecka wpływają nie tylko na jego sprawność, ale również na postępy w innych sferach. Dziecko rozwija się całościowo. Wszystkie elementy jego rozwoju wpływają na siebie. Rozwój ruchowy zwiększa samodzielność i niezależność dziecka w codziennym działaniu. Sprawia, że stopniowo opanowuje kolejne umiejętności, np. ubierania się, jedzenia, układania zabawek. W bieżącym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji I Nauki oraz Kuratorium Oświaty szczególną uwagę zwraca na rozwój fizyczny młodych osób, aby zachęcić dzieci do odejścia od telefonów, komputerów na rzecz zdrowia fizycznego. My jako szkoła przyłączamy się również do kształtowania zachowań służących zdrowiu, rozwijaniu sprawności fizycznej i nawyków aktywności ruchowej.
Pasowanie na świetlika
Dnia 25 października w świetlicy szkolnej odbyła się ważna uroczystość, pasowanie na świetlika. Grupy przedszkolne tego dnia oficjalnie zostały przyjęte do świetlicy szkolnej. Na początku pasowania odśpiewano hymn świetlicy, następnie uczniowie wykonywali zadania, które miały świadczyć o tym, że ich wiedza i umiejętności zasługują na bycie świetlikiem. Na uroczystość przybyli Pani Dyrektor Sylwia Sanik, wice Dyrektorzy Pani Natalia Fiedorczyk i Pan Andrzej Kozioł, którzy dokonali pasowania uczniów na świetlika. Swoją obecnością zaszczycili nas także rodzice świetlików. Szczególne podziękowania kierujemy do Pań Alicji Gryżenia, Barbary Karp i Pauli Lewickiej za przygotowanie pięknej uroczystości. Świetlikom życzymy wspaniałych zabaw i przygód w świetlicy szkolnej.
8
Kreatywni na matematyce...
Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca miedzy innymi programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób, ale jest to także świetna okazja do podejmowania aktywności związanych z rozwijaniem kreatywności i logicznego myślenia.
Uczniowie realizujący projekt „Kreatywni na matematyce na co dzień i od święta” kodowali na wirtualnej macie, rozwiązywali bloksy, sudoku oraz kodowali za pomocą genibotów.
2
Pasowanie uczniów klas I
24 października br. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły, uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat.
Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Burmistrza Dąbrowy Białostockiej – Pana Artura Gajlewicza, następnie swoje słowa do uczniów skierowała Pani Dyrektor Sylwia Sanik. Swoją przemowę podsumowała wierszem Juliana Tuwima Wszyscy dla wszystkich:
Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?
A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.
Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.
Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.Pierwszaki w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli, uczniów, księży, Burmistrza i Sekretarza Urzędu Miejskiego pokazały, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Podczas uroczystości pokazali, że potrafią zachowywać właściwą postawę, pięknie śpiewać, ale też i tańczyć. Najważniejszą częścią uroczystości było ślubowanie i pasowanie ołówkiem przez Panią Dyrektor Sylwię Sanik. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki.
Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Tekst: Ewelina Harasim-Chilmon
Zdjęcia: Katarzyna Mojżyk
38
Wizyta w Straży Pożarnej
17 października uczniowie klasy 3b wybrali się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Dąbrowie Białostockiej. Panowie Strażacy opowiadali uczniom o tajnikach ich pracy. Uczniowie wysłuchali również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedzieli się, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy. Dużą frajdą były efektowne sygnały dźwiękowe i świetlne wozów strażackich. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy przymierzając hełm, specjalną maskę lub kombinezon, czy wsiadając do wozu strażackiego.
Natalia Fiedorczyk
Kiermasz
W dniu 15 października 2024r. w naszej szkole odbył się kiermasz na rzecz Zespołu Szkół im. Jadwigi Śląskiej we Wleniu, który ucierpiał podczas powodzi. Zbiórka została zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu „Mega Mocni” pod opieką pani Urszuli Kosiłko. Podczas kiermaszu można było kupić słodkości, popcorn. Oprócz ciast sprzedawano również książki i zabawki. Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w takim wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w tej akcji. Bez waszej pomocy zorganizowanie kiermaszu, byłoby niemożliwe.
10
Wizyta w Schronisku
17 października grupa dzieci ze świetlicy szkolnej odwiedziła Schronisko w Sokółce. Dzieci wraz z Paniami zawiozły karmę zebraną podczas zbiórki w świetlicy szkolnej. Był to wspaniały czas, spędzony z pieskami i przyrodą. Panie ze Schroniska umożliwiły nam spacer z psiakami, niestety mieliśmy też smutną przygodę, w czasie naszego pobytu do Schroniska przywieziono kolejnego pieska, który został porzucony. Na koniec dzieci w nagrodę dostały cukierki. Zachęcamy wraz z Paniami ze Schroniska do wyprowadzania piesków każdego dnia.
2
Wycieczka do Parku Kulturowego Milewszczyzna
W dniu 16 października 2024 r. klasy 5a i 5c odwiedziły Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna znajdujący 38 km od Dąbrowy Białostockiej.
Dzieci zwiedzały z przewodnikiem nowy słowiański gród MILEJA z wczesnośredniowiecznymi chatami i niezwykłą historią, wystawę średniowiecznych machin oblężniczych oraz wiatrak z 1949 r. posadowiony w centrum parku, na majdanie – podobny stał w tym miejscu w XIX w.
Uczniowie zajrzeli też do starej, zbudowanej z kamienia piwniczki, która jest charakterystycznym elementem korycińskiej wsi.
Następnie przenieśli się do zabudowań Folwarku Milewszczyzna do znajdującej się tam krytej strzechą stodoły z wiatą edukacyjną i salą etnograficzną, w której znajduje się Pracownia Tkacka z wystawą artystycznych tkanin dwuosnowowych.
Po zwiedzaniu przyszła pora na zabawę. Dzieci brały udział w grze terenowej, podczas której zapoznali się z rolą drużyny - wczesnopiastowskiej formacji wojskowej złożonej z zawodowych wojowników tzw. pancernych oraz tarczowników z ich zadaniami i uzbrojeniem. Uczestnicy wcielają się w wojów grodu Mileja - strzelają z łuku, walczą mieczami, osłaniają się tarczami.
Kolejnym warsztatem było garncarstwo, lepienie z gliny. Dzieci wykonywały kubki, talerzyki, podstawki, wazony, które na zakończenie zabrały ze sobą do domu.
Na zakończenie pobytu w Milewszczyźnie głodni i strudzeni bardzo chętnie upiekli kiełbaski przy dużym ognisku.
8
Klasa 1a w bibliotece
Uczniowie z klasy 1a wybrali się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Białostockiej. Dzieci miały okazję zapoznać się z miejscem, pracą bibliotekarza oraz zobaczyć na własne oczy ogromny wybór literatury dziecięcej ze swoimi ulubionymi bohaterami literackimi. Uczniowie mogli również skorzystać z dodatkowych atrakcji: ścianki wspinaczkowej, siłowni oraz warsztatów plastycznych.