Aktualności
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn w bibliotece szkolnej.
Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku (dane zostały zaczerpnięte z Wikipedii). Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest w kilkunastu krajach 19 listopada od 1999 roku. W Polsce natomiast świętujemy go 10 marca.
Z okazji tych świąt w bibliotece szkolnej zostały podjęte różne przedsięwzięcia. na początku marca na korytarzu szkolnym obok biblioteki została przygotowana została gazetka ścienna nawiązująca treścią do święta kobiet.
W piątek 7 marca 2025 r. w bibliotece szkolnej klas V – VIII można było obejrzeć wystawę książek, których bohaterkami są kobiety. Jakież było zdziwienie niektórych czytelniczek, gdy wśród książek na wystawie znalazły takie, które w tytule zawierały … ich imię – „Ania”, „Julka”, „Magda”, a nawet „Lena z 8a”. J Tego dnia na czytelniczki czekał również słodki drobiazg – każda Kobieta odwiedzająca bibliotekę i wypożyczająca książkę (czy to mała, czy dorosła ;) ) mogła „poczęstować się” życzeniami ze słodkością.
W poniedziałek 10 marca 2025 r. niespodzianki czekały na mężczyzn. Wszyscy czytelnicy mogli obejrzeć wystawę książek, których bohaterami są mężczyźni. Na mężczyzn czekały – podobnie jak w piątek na kobiety – słodkie upominki. Do wypożyczonej książki czytelnicy otrzymali również dodatek – okolicznościową zakładkę do książki i … coś słodkiego.
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn to doskonała okazja do promocji czytelnictwa oraz do promocji księgozbioru naszej szkolnej biblioteki.
Wszystkim Paniom i Panom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia
Anna Horoszko – Olszewska
Opis zdjęć:
Zdjęcie 1 - Widok ogólny na wystawkę książek, których bohaterkami są kobiety.
Zdjęcie 2 - Widok na wystawkę książek, których bohaterkami są kobiety (zbliżenie).
Zdjęcie 3 - Widok na wystawkę książek, których bohaterkami są kobiety i napis „Dzień Kobiet – książki o kobietach” (zbliżenie).
Zdjęcie 4 - Widok na wystawkę książek, których bohaterkami są kobiety oraz napis „8 marca – Dzień Kobiet” (zbliżenie).
Zdjęcie 5 - Zdjęcie przedstawia stojący na stoliku z wystawką książek, których bohaterkami są kobiety, kosz z zakładkami z życzeniami i cukierkami dla Kobiet (upominkami dla czytelniczek).
Zdjęcie 6 - Zdjęcie przedstawia stojący na biurku bibliotekarza plakat, na którym widnieją kwiaty i napis „ 8 marca - Dzień Kobiet”.
Zdjęcie 7 - Widok ogólny na wystawkę książek, których bohaterami są mężczyźni.
Zdjęcie 8 - Widok na wystawkę książek, których bohaterami są mężczyźni i napis „Szczęśliwego Dnia Mężczyzn” (zbliżenie).
Zdjęcie 9 - Zdjęcie przedstawia stojący na stoliku z wystawką książek, których bohaterami są mężczyźni, kosz z zakładkami z życzeniami i cukierkami dla mężczyzn (upominkami dla czytelników).
Zdjęcie 10 - Zdjęcie przedstawia stojący na biurku bibliotekarza plakat, na którym widnieje napis „Wszystkiego najlepszego Panowie”.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
wszystkim Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły, Rodzicom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, ciepła, nadziei, zadumy, odpoczynku i zwolnienia oddechu, niepowtarzalnej atmosfery, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.
Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok!
Nauczyciele bibliotekarze – Anna Horoszko – Olszewska, Barbara Szczerbacz
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY – ROZSTRZYGNIĘCIE AKCJI.
Biblioteka szkolna klas 5-8 zaprosiła wszystkich chętnych uczniów klas 4-8 do udziału w Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym. Akcja trwała od 01.12.2024 do 20.12.2024 r.
Zadania były „otwierane” przez pierwszego – w danym dniu – czytelnika, który przyszedł wypożyczyć książkę. Zadania z dni wolnych od nauki odkrywaliśmy innego dnia: w piątek – zadanie sobotnie, a w poniedziałek - niedzielne. Każdy uczeń mógł codziennie sprawdzić w bibliotece, jakie zadanie jest wyznaczone na kolejny dzień. Ponadto było ono zamieszczane na profilu biblioteki na Facebooku.
Dnia 20 grudnia 2024 r. nastąpiło podsumowanie akcji oraz wyłonienie i nagrodzenie zwycięzców.
Oto oni:
I miejsce – Martyna Juchniewicz (klasa 8a)
II miejsce – Weronika Kondracka (klasa 6a) oraz Lena Lewicka (klasa 8a)
III miejsce – Natalia Juchniewicz (klasa 5c)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim pozostałym uczestnikom Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego.
Anna Horoszko – Olszewska
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „POZA OKŁADKĄ”
W bibliotece szkolnej został ogłoszony Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Poza okładką” dla uczniów klas V-VIII. Polegał on na zrobieniu zdjęcia książki tak, aby uzupełnić to co zostało przedstawione już na okładce. Najważniejsze było, aby uzyskać efekt “wyjścia” okładki poza książkę. Nasi uczniowie udowodnili, że literatura nie musi zamykać się wyłącznie w ramach obwoluty książki. Konkurs trwał od 12.11.2024 r. do 29.11.2024 r.
Po długich naradach komisja konkursowa w składzie: p. Barbara Szczerbacz, p. Małgorzata Malinowska, p. Katarzyna Jurkowska i p. Anna Horoszko - Olszewska dokonała oceny prac. Komisja brała pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematyką utworu, kreatywność, poczucie estetyki i kompozycji w obrazie.
Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce – Wiktoria Gasparewicz, klasa 8 b
II miejsce – Grzegorz Piekarski, klasa 8 b
III miejsce – Wiktoria Szczerbacz, klasa 6 b
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Barbara Szczerbacz
Andrzejki w bibliotece szkolnej.
W dniach 26-28 listopada 2024 roku biblioteka szkolna klas 5-8 zorganizowała zabawy andrzejkowe. Zgodnie z tradycją w wigilię imienin imienin Andrzeja przeprowadza się liczne zabawy mające na celu poznanie przyszłości.
Chętni uczniowie mogli skorzystać z propozycji wróżb przygotowanych dla nich specjalnie na tę okazję. Mowa kwiatów, kram z marzeniami, wróżba z kolorami i kostkami do gry, papierowe serce pozwalające poznać imię przyszłego wybranka / przyszłej wybranki, numerologia – każdy zainteresowany mógł wybrać coś dla siebie… Uczniowie świetnie się bawili. Oczywiście wszyscy pamiętali, że należy je traktować z przymrużeniem oka.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za miłą zabawę.
Anna Horoszko – Olszewska
Dzień Życzliwości w bibliotece szkolnej.
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: „Życzliwość to jest to!”. Święto to służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniała okazja do przypomnienia sobie, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „dziękuję”, „miło Cię widzieć”, a także jak miłą i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
Dziś w bibliotece szkolnej również obchodziliśmy to święto. Słychać było miłe słowa i komplementy. Można było wylosować sobie „miłe zadanie” do wykonania. Na czytelników wypożyczających tego dnia książki czekała też „życzliwa” niespodzianka J
Anna Hoorszko – Olszewska.
DZIAŁANIA BIBLIOTEKI W KLASACH I-IV
23.10.2024 r. w bibliotece klas 0-IV odbył się Konkurs recytatorski pod hasłem: „Złotem, czerwienią liście się mienią, wiatrem są migoczące…”
13.11.2024 r. w bibliotece klas 0-IV odbyło się Piękne Głośne Czytanie Książki Marii Konopnickiej pt. „Na jagody”. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Szkoły Sylwia Sanik, która przeczytała piękną baśń pisaną wierszem „Na jagody” uczniom z klasy 2c.
14.11.2024 r. Wieczornica Poezji Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima odbyła się w bibliotece klas 0-IV. Uczestnikami czytania poezji były klasy Ia, Ic i I d. Wiersze czytane były przez uczennicę Rutę Łucję Gołowacz z klasy 5 a oraz p. Ewę Hakało i p. Jolantę Michałowską.
15.11.2024 r. – Baśniowe spotkanie w bibliotece grup zerówkowych. W bibliotece odbyło się czytanie baśni wybranych przez uczniów: „Calineczka”, „Wilk i siedem koźlątek”.
KONKURS CZYTELNICZO – FOTOGRAFICZNY „POZA OKŁADKĄ”.
Zachęcamy uczniów klas V-VIII do udziału w konkursie czytelniczo – fotograficznym pod hasłem „Poza okładką”. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie zdjęcia dowolnej książki tak, aby uzupełnić to, co zostało przedstawione na okładce, dodając tło i pasujące do niego elementy lub stworzenie własnej inspiracji tego, co może być poza okładką.
Prace konkursowe należy przesyłać do dnia 29.11.2024 r. na adres e-mail: biblioteka.spdb@wp.pl
Więcej szczegółów na zdjęciu i w bibliotece szkolnej.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „JESIENNE ZDJĘCIE Z KSIĄŻKĄ”.
W październiku w bibliotece szkolnej został ogłoszony Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Jesienne zdjęcie z książką” dla uczniów klas V-VIII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia, którego tematem było hasło: „książka / czytanie w jesiennym otoczeniu”. Konkurs trwał od 01.10.2024 do 31.10.2024 r.
Na początku listopada komisja konkursowa w składzie: p. Anna Horoszko – Olszewska, p. Małgorzata Malinowska, p. Krystyna Sienkiewicz i p. Barbara Szczerbacz dokonała oceny prac. Komisja brała pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematyką utworu, kreatywność, kompozycję oraz walory artystyczne.
Wyniki konkursu ą następujące:
I miejsce – Emilia Ciura, klasa 7 a
II miejsce – Paulina Sidor, klasa 7 b
III miejsce – Wiktoria Gasparewicz, klasa 8 b
wyróżnienie – Emilia Oświecińska, klasa 7 c.
Zwyciężczyniom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!!!
WARTO CZYTAĆ…
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska).
W dobie mediów elektronicznych, Internetu, gier komputerowych, smsów można z łatwością zauważyć, że media te bardzo często stają się dla młodego człowieka głównym źródłem przyjemności, wiedzy o świecie, emocji. Jednak oprócz treści przekazywanych przez współczesne media do poznawania świata, kształtowania emocji, zapewnienia sobie rozrywki powinniśmy wykorzystywać również książki. Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy jest czytanie. O jego pozytywnych skutkach wie chyba każdy z nas. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z czytania.
Pamiętajmy, że czytanie:
- rozwija wyobraźnię;
- wzbogaca słownictwo;
- poprawia pamięć, zwiększa zdolność koncentracji uwagi;
- uczy samodzielnego zdobywania wiedzy;
- wpływa na umiejętność pisania: uczy poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej, gramatycznej;
- pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka;
- pobudza naszą kreatywność, rozwija pasje;
- uspokaja, odpręża i relaksuje;
- uczy empatii i wrażliwości.
Dlatego … warto czytać!!!
Anna Horoszko - Olszewska
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2024
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. W tym roku hasło przewodnie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to „Poznajmy się w bibliotece”. Obchody tego święta były dobrą okazją do nawiązania relacji, podjęcia wspólnych aktywności, a także pokazania dorobku szkolnej biblioteki.
Na początku miesiąca zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w wielu różnych akcjach i przedsięwzięciach bibliotecznych.
Pierwszą z nich było „Jesienne drzewo”. Drzwi szkolnej biblioteki ozdobiło drzewo, które każdego dnia dzięki czytelnikom piękniało i nabierało barw. Za każdą wypożyczoną książkę niebędącą lekturą czytelnik otrzymywał listek, na którym zapisywał swoje imię i nazwisko oraz klasę. Listki były zawieszane na drzewku. Z każdym dniem przybywało ich coraz więcej… Pod koniec akcji zostały one podliczone. Najaktywniejszymi jesiennymi czytelnikami zostali Wiktoria Szczerbacz z kl. 6b i Agata Ryszkiewicz z kl. 6a oraz Małgorzata Bujnowska i Paulina Sidor z kl. 7b.
Na początku miesiąca został ogłoszony Konkurs Fotograficzny „Jesienne zdjęcie z książką”. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia książki lub czytania w jesiennym otoczeniu. Prace wpływały do 31.10.2024 r. W najbliższych dniach powołana przez organizatorów komisja oceni prace i wyłoni zwycięzców. Wyniki zostaną wkrótce opublikowane na szkolnej stronie internetowej.
W każdą środę października zapraszaliśmy czytelników do wzięcia udziału w akcji „Poczęstuj się cytatem”. Polegała ona na tym, że na pierwszych dziesięciu czytelników, którzy tego dnia wypożyczą książkę inną niż lektura, czekała słodka niespodzianka z inspirującym cytatem. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.
Pożeracz książek, czytelnik gatunkowiec, równoległy odkrywca, czytelnik amator, sympatyk nieczytania? To tylko kila typów… ;-) W drugiej połowie października chętni uczniowie mogli dowiedzieć się, jakim są typem czytelnika, rozwiązując krótki teścik lub znajdując swój opis na plakacie. Niektórzy byli … zdziwieni wynikiem ;-)
Wielkim zaskoczeniem była również akcja „Booktraf”, która odbyła się w dniach 25 i 28 października 2024 r. W myśl powiedzenia: „Nie oceniaj książki po okładce” czytelnicy wypożyczali obłożone w szary papier książki „w ciemno”, bez zaglądania do środka. W wielu przypadkach wypożyczona książka była… zadziwiającym wyborem ;) Akcja cieszyła się zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Jako że przewodnim hasłem tegorocznych obchodów było „Poznajmy się w bibliotece”, poznawaliśmy się. Nawiązywaliśmy znajomości, rozmawialiśmy o książkach i zainteresowaniach czytelniczych.
Dopełnieniem naszych działań była ścienna gazetka tematyczna pt. „Październik – miesiącem bibliotek szkolnych”.
Anna Horoszko - Olszewska
STRASZNY DZIEŃ W BIBLIOTECE
W przeddzień Halloween, czyli 30 października 2024 roku na uczniów naszej szkoły czekały w bibliotece szkolnej… niespodzianki J
Pomiędzy księgozbiorem, na regałach bibliotecznych i … nie tylko ;-) zostały ukryte „halloweenowe” symbole: czarne koty, nietoperze, wiedźmy…. Uczniowie zostali zaproszeni do zabawy czytelniczej. Na każdego czytelnika, który znalazł ukryty symbol i wypożyczył książkę, czekało jeszcze halloweenowe zadanie do wykonania. Uczeń, który wylosował i wykonał zadanie, otrzymał słodką niespodziankę. Zabawa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Niektórzy w tym dniu kilkakrotnie odwiedzali bibliotekę. J
To niejedyna atrakcja czekająca na uczniów tego dnia. Na uczniów czekało także „Halloweenowe Bingo” oraz zabawa polegająca na wymyślaniu … strrrrrrrasznych opowieści. ;)
Anna Horoszko - Olszewska
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W październiku obchodzimy wyjątkowe święto, którego celem jest promowanie roli biblioteki szkolnej, jako miejsca wspierającego edukację, rozwój czytelnictwa i kreatywność wśród uczniów.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został zainicjowany w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Głównym celem tego święta jest podkreślenie znaczenia biblioteki szkolnej jako miejsca, gdzie uczniowie mogą zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zainteresowania i kształtować pasję do czytania. Biblioteki szkolne to miejsca spotkań, wymiany myśli i rozwijania pasji, dlatego tegoroczne hasło brzmi: "Poznajmy się w bibliotece".
W związku z obchodami święta bibliotek szkolnych zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w akcjach czytelniczych, które będą organizowane na terenie naszej szkoły. W programie Konkurs Fotograficzny „Jesienne zdjęcie z książką”, „Jesienne drzewo”, Booktraf, akcja „Poczęstuj się cytatem”, lekcje biblioteczne oraz inne atrakcje i niespodzianki.Nasze jesienne drzewo powoli zapełnia się listkami… W każdą środę na uczniów wypożyczających książki czeka inspirujący cytat ze słodką niespodzianką.
Więcej szczegółów dotyczących obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych na plakacie oraz w bibliotece szkolnej.
Anna Horoszko -Olszewska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest obchodzony 29 września. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ tego dnia urodziła się Janina Porazińska – autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Głównym celem akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest wiele: wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, uczy samodzielnego myślenia.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączyli się w akcję organizowaną przez bibliotekę szkolną. Na „głośnym czytaniu” w bibliotece szkolnej spotkali się uczniowie klasy 7 B wraz z p. Magdaleną Kuźma oraz uczniowie klasy 6 C. Głośne czytanie rozbrzmiewało także w salach świetlicowych – czytali uczniowie z klasy 1 C i 1 D. Opowieści i bajek czytanych przez wychowawczynie lub nauczycieli świetlicy słuchały również dzieci z zerówek.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
„Kto czyta, żyje podwójnie…” (Umberto Eco)
Zapraszamy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do korzystania z biblioteki szkolnej. Lektury, powieści obyczajowe lub przygodowe, komiksy, a może… poezja? Każdy znajdzie coś dla siebie…:)
W tym roku szkolnym planujemy dużo działań upowszechniających czytelnictwo i czytanie. Na półkach skrywamy mnóstwo tajemnic do odkrycia… Zapraszamy do biblioteki szkolnej na przygodę z książką i czytaniem!
Anna Horoszko – Olszewska
Barbara Szczerbacz
2