Życzenia
POMOC MA MOC - my już się o tym przekonaliśmy!
Kiermasz ozdób wielkanocnych, stoiska kół gospodyń wiejskich, występy cyrkowe, wokalne, taneczne... To tylko nieliczne z atrakcji,
które pojawił się podczas pikniku charytatywnego zorganizowanego 5 kwietnia w naszej szkole. Wszyscy mieliśmy jeden cel - pomóc chorej na białaczkę Natalii Kazimirowicz. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Szkołę odwiedziła rzesza darczyńców, chcących dołożyć swoją cegiełkę do zbiórki. Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ zebraliśmy 21 653 złote! Jesteśmy ogromnie wdzięczni za Waszą życzliwość i ogromne serce!
W tym miejscu chcielibyśmy wyróżnić wszystkich zaangażowanych w organizację pikniku:
- Szkołę Podstawową w Dąbrowie Białostockiej
- Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej
- Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej
- Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Białostockiej
- Przedszkole Samorządowe w Dąbrowie Białostockiej
- XII Brygadę Zmechanizowaną
- Grupę artystyczną "Art-Stok"
- Animatorkę Barbarę Kołczak
- drużyny piłkarskie: LKS Dąb Dąbrowa Białostocka, Jaświły, Kora Korycin, SKS Pomorzanka Sejny,
Dobrzyniewo, AS Falcon Sokółka
- Strażaków OSP
- Koła Gospodyń Wiejskich
- Ratownika medycznego, p. Tomasza Łazuka
- Organizację DKMS
- Karolinę Rusewicz
- Tancerzy Wingee
- Tancerzy z przedszkola Dance Project
Z całego serca dziękujemy za okazaną pomoc i włączenie się w akcję! Wasze wsparcie było bezcenne!
Wielkanoc w Oddziale Przedszkolnym
W oczekiwaniu na Wielkanoc, dzieci z Oddziału Przedszkolnego poznawały zwyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Dzieci robiły palmy i koszyczki wielkanocne. Na koniec zajęć wszystkie grupy z wychowawczyniami pozowały do wielkanocnego zajączka.
Życzymy Wesołych Świąt !
2
KREATYWNI NA MATEMATYCE NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA
Wielkanoc tuż-tuż, a to doskonała okazja, by po raz kolejny połączyć matematykę z kreatywnością!
Uczniowie na zajęciach koła matematycznego klas III rozwiązywali zadania o tematyce wielkanocnej. Wykonywali działania na liczbach naturalnych i ułamkach dziesiętnych, dekorowali pisankę wykorzystując znane figury geometryczne oraz wyszukiwali wyrazy związane z Wielkanocą. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwijali swoje zdolności matematyczne, spostrzegawczość i logiczne myślenie.
Niech matematyka będzie twórcza, kolorowa i... wielkanocna!
Warsztaty
Dnia 04.04.2025r. uczniowie klasy 7b zaszczyt uczestniczyć w warsztatach, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Białostockiej. Na zajęciach młodzież tworzyła wieńce wielkanocne oraz uczyła się robić róże z krepiny. Było to wspaniałe wydarzenie, podczas którego wszyscy się świetnie bawili. Po stworzeniu stroików uczniowie przeszli do dekorowania korytarza biblioteki, a później zagrali w grę ,,Bingo”. Pani bibliotekarka przybliżyła również wielkanocne zwyczaje i tradycje. Wszystkim bardzo podobała się taka wycieczka.
Była to idealna okazja do pogłębienia więzi z innymi i spędzenia wspólnie czasu. Uczniowie cieszyli się z tak przeżytego dnia.
Światowy Dzień Tenisa Stołowego
6 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Tenisa Stołowego z tej okazji uczniowie świetlicy Pani Eli Olechno i Pani Magdy Szymańskiej w ramach projektu: „Kreatywne Dni Nietypowe” uczestniczyły w zajęciach nauki gry w tenisa stołowego. W grupie Pani Eli uczniowie uczyli się obijać paletkami oraz grać w tenisa stołowego, z kolei w grupie Pani Magdy zorganizowano zawody na największą liczbę odbić paletką. Mistrzem okazał się uczeń klasy 3a Jakub Breczko, drugie miejsce zajął Adrian Juchniewicz z klasy 3a, trzecie miejsce zdobył Mateusz Dziełak z 3a, zaś wśród starszaków najwięcej odbić zdobyła uczennica klasy 5a Ruta Gołowacz.
6
Wycieczka klas siódmych
W dniu 9 kwietnia 2025 roku klasy siódme udały się na krótką wycieczkę do Augustowa. Pierwszym punktem wyjazdu był seans w kinie Iskra. Z zaciekawieniem oglądaliśmy perypetie młodych bohaterów. Film był opowieścią o przyjaźni młodych ludziach, o ich pierwszych ważnych wyborach i gotowości do zmian. W role bohaterów wcielili się polscy topowi influencerzy.
Po filmie udaliśmy się do Kręgielni Garaż, gdzie zagraliśmy w podzielonych grupach w kręgle. Do dyspozycji mieliśmy również różnego rodzaju automaty do gier. W międzyczasie pożywiliśmy się przysmakami serwowanymi z kuchni.
Wyjazd był świetną formą relaksu i pozwolił nam oderwać się od codziennych zmartwień i spędzić czas w miłym towarzystwie.
8
Harcerski trop
Pod koniec marca harcerze z naszej szkoły odwiedzili trzy grupy świetlicowe w celu zdobycia tropu "Magia Nauki".
Czy wiemy co to jest trop harcerski? Zatem trop harcerski jest to zadanie grupowe, które realizowane jest przez harcerzy w zastępach. Zdobywanie określonego tropu rozwija u harcerzy różne umiejętności i kompetencje.
Harcerze przychodząc do świetliczków zaprezentowali ciekawy eksperyment z soku z czerwonej kapusty. Polegał na obserwacji, jak zmienia się kolor soku w zależności od tego, czy dodamy do niego kwas czy zasadę. Sok z czerwonej kapusty posłużył jako wskaźnik pH, czyli wskaźnik kwasowości. Świetliczaki mogły czynnie uczestniczyć w eksperymencie, co wywołało u wszystkich dużo pozytywnego humoru.
POMOC MA MOC
CZYTAMY WIOSNĄ
Dni dłuższe, słoneczniejsze i cieplejsze… A może by tak sięgnąć po jakąś książkę i poczytać w wiosennych okolicznościach? Wiosna to idealny czas na czytanie książek – w ciepłe, słoneczne popołudnia można usiąść z ciekawą lekturą na świeżym powietrzu i wchłaniać opowieści, a budząca się do życia natura i jej kolory inspirują do marzeń i nowych pomysłów. Zachęcamy do odwiedzin szkolnej biblioteki i wypożyczania książek, które urozmaicą wiosenne popołudnia i wieczory…
Dlaczego warto znaleźć lekturę na wiosenne miesiące? Powodów jest kilka…
- Odpoczynek od codzienności.
Przebywanie na świeżym powietrzu z ulubioną książką to świetny sposób, by oderwać się od obowiązków i „zresetować” głowę. Łatwiej wtedy naładować baterie na następne dni.
- Odpoczynek dla umysłu.
Czytanie w plenerze na świeżym powietrzu dotlenia mózg, co poprawia koncentrację i relaksuje. Aktywność ta redukuje stres i poprawia nastrój, a wiosenne słońce dodatkowo działa kojąco. Taka forma odpoczynku pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.
- Doskonała sceneria dla przygód literackich.
Plenerowa lektura, zwłaszcza książek przygodowych lub fantastycznych, nabiera dodatkowego smaku. Wiosna pozwala poczuć się, jakbyś sam był częścią niezwykłych wydarzeń.
- Przyjemność bez ekranów.
Telefon zostaje w kieszeni, a Ty… możesz zanurzyć się w świecie książek i natury. Wiosna zachęca do oderwania się od elektroniki i pełniejszego korzystania z uroków świata.
- Czytanie w ruchu.
Nie musisz siedzieć w jednym miejscu – audiobooki pozwalają cieszyć się lekturą podczas spacerów, biegania czy jazdy rowerem. To sposób na połączenie pasji czytania z aktywnością na świeżym powietrzu.
- Pobudzanie kreatywności dzięki naturze.
Budząca się do życia natura inspiruje do nowych pomysłów. Książki czytane w tym czasie mogą pobudzić wyobraźnię i pomóc spojrzeć na różne sprawy z zupełnie innej perspektywy.
- Relaks w parku lub ogrodzie.
Książka w ręku, koc na trawie i delikatny powiew wiosennego wiatru – czy może być lepszy sposób na spędzenie popołudnia? Przyroda w rozkwicie sprzyja odprężeniu i wciągnięciu się w fabułę.
- Inspiracja do zmian.
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a my czujemy więcej energii. Dobra książka może być świetnym sposobem, żeby wykorzystać ten czas na odkrywanie nowych historii i pomysłów.
Tekst i zdjęcia: Anna Horoszko - Olszewska
5
Kopciuszek - historia współczesna
Dnia 1 kwietnia 2025 roku odbyła się uroczysta premiera spektaklu przygotowanego przez szkolne koło teatralne „Mów w o l n i e j” dla rodzin, nauczycieli i zaproszonych gości – pana Burmistrza Artura Gajlewicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Adama Wojteczko, Wicestarosty Sokólskiego Łukasza Owsiejko. Klasy 0-3 miały możliwość obejrzenia sztuki 2 kwietnia.
Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Dziewczyny brały udział w regularnych próbach, podczas których uczyły się swoich ról, przygotowywały dekoracje i kostiumy. Wsparcia w organizacji wydarzenia udzielili rodzice oraz dyrekcja i pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Za co bardzo serdecznie dziękujemy!
Podczas występu dziewczyny doskonale oddały smutny nastrój życia Kopciuszka z macochą i przyrodnimi siostrami. Magiczne przemiany oraz humorystyczne dialogi dostarczyły wielu emocji. Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem, a jego realizacja, oprócz włożonego wysiłku i trudu, przyniosła wiele radości zarówno uczestnikom, jak i widzom. Było to doskonałe doświadczenie, które rozwijało umiejętności aktorskie dzieci, jednocześnie budując więzi między nimi.
19