SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI SZLAKIEM RENESANSU
W DNIACH 4 – 7 PAŹDZIERNIKA 2023 ROKU
W dniach 4 – 7 października odbyła się trzecia i zarazem ostatnia wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Wyruszyliśmy w środę wczesnym rankiem. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Przewodnik zapoznał nas z historią i tradycją sił powietrznych. Zobaczyliśmy zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Mieliśmy okazję wsiąść do Śmigłowca Transportowego MI-6A Jagiełło i prezydenckiego samolotu, Jaka-40. Kolejnym punktem była zabawa w niezwykłym parku Farmie Iluzji. Odwiedziliśmy w nim kilka ciekawych obiektów, m.in. Latająca Chata Tajemnic, Zakręcony Domek czy Muzeum Iluzji. Przeprawiliśmy się tratwami przez dżunglę, Rezerwat dzikich Smoków.
Drugi dzień upłynął nam na zwiedzaniu Lublina. Podziwialiśmy Rynek Starego Miasta, Bramę Opatowską, z której szczytu wysłuchaliśmy hejnału. Weszliśmy na Wieżę Trynitarską i podziwialiśmy panoramę miasta. Zwiedziliśmy Archikatedrę Lubelską. Następnie przejechaliśmy do Państwowego Muzeum na Majdanku. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści pani przewodnik o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, o ochronie obiektów i dokumentowaniu historii obozu koncentracyjnego.
W piątek, 6 października, udaliśmy się z wizytą do Sandomierza. W Muzeum Ojca Mateusza oglądaliśmy figury woskowe głównych bohaterów serialu „Ojciec Mateusz” oraz odwzorowane wnętrza serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, komisariatu policji i gabinetu biskupa. Potem zrobiliśmy zdjęcia na tarasie widokowym Bramy Opatowskiej. Następnie w Zbrojowni Rycerskiej rycerz Łukasz opowiedział o rycerstwie, pokazał nam zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski i wszystko to, co służyło do walki z przeciwnikiem. Po ciekawej lekcji historii przeszliśmy na Dziedziniec Zamkowy, obejrzeliśmy Bazylikę Katedralną, pokonaliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, a na koniec przeszliśmy przez Wąwóz Lessowy Królowej Jadwigi. Ostatnim punktem dnia było Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Dowiedzieliśmy się jak powstają i czym różnią się masowo produkowanych ćmielowskie figurki, filiżanki i serwisy obiadowe. Zapoznaliśmy się z procesem technologicznym produkcji porcelany. Na zakończenie spróbowaliśmy swoich sił w pracy z porcelaną i własnoręcznie wykonaliśmy różę z porcelany, którą każdy zabrał do domu na pamiątkę.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od warsztatów „Optyczne zabawki XIX wieku” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Dowiedzieliśmy się, co to jest fenakistiskop, praksinoskop, tachyskop, kalejdoskop i latarnia magiczna. Następnie pojechaliśmy na zabawę w największym krytym parku rozrywki Mandoria. Wybiliśmy monety podczas warsztatów „Historia pieniądza” i udaliśmy się na moc atrakcji: kolejki górskie, karuzele, zjeżdżalnie, rollercoastery.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni pozytywnych emocji i wrażeń, wzbogaceni w nową wiedzę wróciliśmy do domu.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Małgorzacie Andronik i Panu Burmistrzowi Arturowi Gajlewicz za pomoc w organizacji i wsparcie finansowe trzech wycieczek uczniom Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej.